مشاورین مسکن افق

مشاورین املاک تهران
با ما تماس بگیرید : 44706010

تاریخ: 1402-09-18

سرقفلی،حق کسب و پیشه

تفاوت سرقفلی و حق کسب و پیشه

حق کسب و پیشه قهری است،یعنی تابع قرارداد طرفین نیست پس چنانچه موجر بر مستاجر شرط کند که برایش حق کسب پیشه ایجاد نشود، این شرط باطل است اما مبطل عقد نیست. حق کسب و پیشه محتمل الوقوع و محتمل الوصول است،این یعنی چنانچه مستاجر عملکرد خوبی داشته باشد ممکن است برایش این حق ایجاد شود. محتمل الوصول یعنی بر فرض آن که این حق ایجاد گردد وصول آن یعنی گرفتن آن توسط مستاجر منوط به عدم تخلف اوست.مثلا چنانچه مستاجر تعدی و تفریط کند حق او ذایل میگردد.تفاوت سرقفلی و حق کسب و پیشه، در موارد متعددی می باشد. از جمله اینکه، سرقفلی، به پولی گفته می شود که مستاجر، در ابتدای اجاره به موجر داده یا وجهی است که مستاجر، در ازای اسقاط حقوق خود از موجر می گیرد؛ اما حق کسب و پیشه، حقی است که به تدریج و در اثر فعالیت مستاجر در ملک تجاری ایجاد می شود.

سرقفلی که مختص تجاری هاست در قانون روابط موجر و مستاجر سال 1376 پیشبینی شده است و حقی است قراردادی برای ملک به عبارت دیگر مستاجر در سه حالت سرقفلی میگیرد:حالت اول جایی که مستاجر اول کار پولی را می دهد و نهایتا به نرخ روز پس میگیرد.حالت دوم و سوم جایی که مستاجر اول کار پولی نمیدهد اما بر موجر شرط میکند که بعد از اتمام قرارداد به همان مبلغ یا به مبلغ عرفی مجدد به او اجاره می دهد.

جستجوی ملکنگران یافتن ملک مورد نظر خود نباشید

ما با استفاده از فایل هزاران مورد مسکن فروش و اجاره، فایل مورد نظر شما را در کمترین زمان ممکن خواهیم یافت.

چگونه فایل مورد نظر را پیدا کنیم

جهت یافتن فایل مسکن مورد نظر خود، با استفاده از فرم جستجو موجود در صفحات سایت اقدام به جستجوی فایل مسکن مورد علاقه خود نمائید.

آیا برای اتخاذ تصمیم بهتر نیاز به مشاوره یک حرفه ای دارید؟

مشاوران ما در هر لحظه آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه املاک می باشند

با ما تماس بگیرید!